Blog

Sertifikalar

Günümüzün rekabetçi Bilişim Teknolojileri iş pazarında doğru sertifikalara sahip olmak öz geçmişinizi listenin başına yerleşmesine ya da bir terfi fırsatı söz konusu olduğunda arkadaşlarınızın önüne geçmenize fırsat sağlar.

Belirli bir sertifikaya yönelmeden önce, kariyer hedeflerinizi ve amaçlarınızı sorgulamanız gerekiyor.

2003 yılında hazırladığım sunumu güncelleyerek yeniden sizlere sunuyorum.

7 en popüler programlama dili

Belirli bir programlama dilinin popülerliğini ölçmenin birçok yolu vardır. Ancak uzman talebinin analizinin en doğru olduğuna inanıyorum. Kariyer olanaklarını geliştirmek için gereken becerileri araştırma raporu açıkça göstermektedir.

2018’de en popüler yedi programlama dilini belirlemek için Indeed.com’da yayınlanan boş yerleri analiz ettik . Swift ve Ruby gibi bazı diller ilk yedi’ye dahil edilmedi çünkü işverenlerin talepleri düşüktü.

PHP Nedir?

Öncelikle PHP sunucu tabanlı çalışan bir web-programlama script dilidir. Yani HTML senin tarayıcında (Browse) derlenirken PHP veya ASP gibi diller sunucu üzerinde derlenir. Ve HTML kodlarına çevirttirerek tarayıcıya gönderilir. Ya da PHP kodu HTML’ye gömülebilir veya CMS ve web çerçevelerinde kullanılabilir. PHP ücretsizdir ve açık kaynak kodludur.

PHP, HTML de olduğu gibi bir derleyici tarafından derlenmez, sadece sunucudaki PHP programı tarafından yorumlanır(Mesela Apache sunucu programı yardımı ile). C bilen birisi için PHP öğrenmesi çok basit olan bir dildir, öyle ki dosya işlemleri gibi karışık konularda PHP, C’den çok daha süper. Çünkü komutlar C ile benzerlik gösterdiği gibi veri tabanı bağlantıları ile de web kullanılması hızlanmıştır. PHP ile birçok veritabanına bağlanabilirsiniz. Bunlardan en fazla kullanılanı da SQL ‘dir. Ve PHP dili kullanırken araya Html den veya SQL komutlarından parçacıklar ekleyebiliriz:

Vova Ücretsiz ürün kampanyası

Arkadaşım daha önce bedava ürün veren bir sitenin varlığından söz edip duruyordu. Tabii ki ilk duyduğumda inanmadım. Sitenin adını ver dediğimde Vova’yı duyunca şaşırdım. Çünkü Vova uzun zamandır Aliexpress’e rakip olmaya çalışıyordu. Fakat bugün kargolarının geldiğini görünce Hilmi Bilici .com olarak insanları bilgilendireyim dedim.

Değişik bir reklam stratejisi olmuş. Gerçek kullanıcılara ulaşmanın harika bir yolu; ya promosyon dağıtımı yada çekiliş ile hediye yollamaktır. Fakat burada her üye olan kişiye 1 ücretsiz ürün eğer sizin referansınız ile üye olan kişi sayısı artmışsa ( mesela 10, 20, 30 ) ona göre ürün yelpazesi değişiyor. Mesela aşağıda verdiğim linkte anlayacağınız gibi eğer sizin referansınız ile 100 kişi üye olup bilgilerini tamamlar ücretsizde olsa ilk alışverişini yaparsa Iphone Xs ücretsiz olarak alabiliyorsunuz.

Internette dışa bağımlılık

Neden Türk malı internet?

Bu makale internet aleminde neden dışa bağımlı olduğumuz ve geriden geldiğimiz ile ilgilidir. Türk programcılar kızmasın ama maalesef birçok ülkeden hem yazılım hem de web aleminde gerideyiz. Bunu görmek için alexa’nın ülke vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği 100 internet sayfasını incelemek yeterli olacaktır.

Maalesef zamanımızı facebook’ta geçiriyoruz ama yerli bir sosyal ağ bir türlü yapılamadı (yapılmıştır da başarılı olamadı diyelim). Oysa ki Rusların bir değil onlarca (vk, odnoklasniki, mail.ru, znakostva ) sosyal paylaşım sitesini onların hatta bizim bile ilk yüz sitemiz içerisinde yer aldığını görebiliyorsunuz. Mail.ru e-posta servisi 1998-99 yıllarında kısa sürede en popüler sayfa haline geldi. Rus arama motorları Yandex.ru , Rambler.ru dünya çapında saygın (Bu arada ilk Türk arama motoru Yaani.com.tr yi de unutmayalım destekleyelim).

Neden?

Neden bir web sayfam olsun?

Eğer herhangi bir kurum, kuruluş, şirket sahibi iseniz yada kişisel olan bir özelliğinizi paylaşmak istiyorsanız Bir web siteniz olmalı. Çok sevdiğim bir akademisyen arkadaşım şöyle demişti: “İnsan aslında en iyi işi hobilerinden ortaya çıkarabilir”. Ulusal ve uluslararası anlamda bir tanıtım için önemli adımlardan birisi web sayfanızı yapmak yada yaptırmaktır. Olumlu imaj, sürekli reklam, coğrafi uzaklığın olmayışı, güven, e-ticaret yapma imkanı, profesyonellik, maliyet azalımı gibi birçok faktörü de bu nedenler arasına yerleştirebilirsiniz. Zira bir kartviziti 2 bin adet bastırırsınız elden ele dolaşsa en fazla 10 bin kişiye ulaşır ama bir web sayfası kıtalar aşmanızı sağlar.